Napájecí zdroj
Napájecí zdroj počítače (PSU - Power Supply Unit) je zařízení sloužící ke zpracování střídavého napětí dodávaného ze sítě (100-127 V Severní Americe, Jižní Americe, Japonsku a Tchaj-wanu, 220-240V ve zbytku světa, u nás 230V/50Hz) na nízké napětí potřebné napájení komponent počítače. Některé zdroje mají přepínač pro změnu vstupního napětí mezi 230V a 115V, ostatní se automaticky přizpůsobí jakémukoli napětí v tomto rozsahu.
Nejčastěji dodávané počítačové zdroje spadají do standardu ATX. Povolení nebo zakázání napájení je přes základní desku, která poskytuje podporu pro různé další funkce, jako např. pohotovostní režim. Nejnovějí verze standardního napájení ATX je 2.31 (z poloviny r. 2008).
Stojí za zmínku, že někteří výrobci, zejména Compaq a Dell, používají typické zdroje napájení se zásuvkami ATX, ale jiných napětích či pořadích kolíků. Kombinací těchto zdrojů s příslušenstvím může způsobit nenávratné škody na zařízeních v počítači či na zdroji samotném.
Zdroj PC
Zařízení připojená k napájení
V osobním počítači jsou přímo připojeny k napájení následující součásti:
základní deska
pevné disky
mechaniky (optické (CD-ROM, DVD), páskové, magnetické (ZIP, JAZ, FDD), a další
aktivní chladiče
Grafická karta
další zařízení (např. mechaniky pro externí HDD, některé speciální moduly, kontrolky, podsvícení aj.)
Pro všechny další součásti je dodáváno napětí nepřímo ze základní desky (jakékoli rozšiřující karty, některé ventilátory, procesory, porty, LED kontrolky atd.).