Chlazení
Chlazení počítačů má za úkol odvést z vnitřku počítače ztrátové teplo, vznikající činností aktivních elektrotechnických součástek, které v počítači zajišťují jeho funkčnost. Odvod tepla je způsoben díky vhodnému použití materiálu (dnes je neoblíbenější bud měď nebo s kombinací hliníku, kvůli pevnosti, lehkosti a hlavně cenně), pouze kovový chladič (pasivní) nebo přidání ventilátory, dále také za použití kapaliny (nejčastěji destilovaná voda nebo případně voda upravená tak, aby se nestala elektricky vodivá) v oběhu nebo kapaliny pod bodem mrazu (tekutým dusíkem nebo oxidem uhličitým). Každá firma se snaží vyvinout co nejlepší tvar, jak u chladiče pasivního/aktivního, tak u chladiče vodního, kde jde jen o to co nejlépe tvarovat kanálky v chladicím bloku.
V dobách sálových počítačů se používaly mnohdy extrémní způsoby chlazení letadlovými motory pro vytvoření velké výměny vzduchu pro lepší uchladitelnost nebo kapaliny pod bodem mrazu (tekutým dusíkem nebo oxidem uhličitým).
Dnešní sálové počítače se chladí klimatizací celé místnosti nebo jako běžné stolní PC mikropočítače, to znamená za použití kovové základny a ventilátoru.
Druhy chlazení
Pasivní chlazení
Kombinované chlazení
Vodní chlazení
Kapalina s teplotou pod 0 °C
Způsob chlazení
Způsob (logika) chlazení komponent může být mnohdy dosti individuální. Třeba chlazení každé součástky zvlášť nebo vedení proudu vzduchu tak, aby chladil všechny potřebné součásti najednou, jedná se o cílené proudění vzduchu.